Usługa Usługa

530 306 164

Usługa

Samookaleczenia

Najbardziej rozpowszechnioną formą samookaleczania się jest nacinanie skóry. Czasami pojedyncze epizody samookaleczenia mogą być spowodowane ciekawością czy naśladownictwem, szczególnie u dziewcząt w pierwszej fazie dorastania. Kiedy zachowanie to jest pojedyncze i wiąże się z eksperymentowaniem, nie zawsze wymaga psychoterapii, a monitorowania i profilaktyki.

Inną sytuacją jest gdy młody człowiek podczas dokonania samookaleczenia odczuwa ulgę, przyjemność, obniżenie napięcia czy redukcję intensywnych emocji. Objaw ten dokonywany przez nastolatka jest sygnałem, że potrzebuje on pomocy i zdecydowanie jest wskazaniem do konsultacji ze specjalistą, a często także do psychoterapii.

Młodzież, która trafia do gabinetu terapeuty zwykle ma już za sobą wiele rozmów z zaniepokojonymi, a nierzadko przerażonymi dorosłymi, które zwykle skupiają się na tym, aby młody człowiek zaprzestał tych zachowań, a nie na tym jakie emocje i problemy się pod nim kryją. Jest to poniekąd zrozumiałe, gdyż samookaleczenia są działaniem ukierunkowanym na niszczenie swojego ciała, a rodzice chcą chronić swoje dzieci. Warto jednak wiedzieć, że samookaleczenia są widocznym objawem głębszego problemu, jakim jest cierpienie dziecka. Nie traktuje się samookaleczeń jako problemu samego w sobie lecz jako wierzchołek góry lodowej, pod którym kryją się deficyty i trudności emocjonalne. Powstrzymanie się od robienia sobie krzywdy nie jest wyłącznym celem psychoterapii.

Psychoterapia poznawczo-behawioralna polega na określeniu funkcji objawu, czyli jaką rolę pełnią samookaleczenia w życiu pacjenta, jakie myśli i przekonania za nimi stoją oraz jakie reakcje emocjonalne i behawioralne one wywołują. Z kolei pacjent, poprzez zrozumienie tych procesów, zyskuje wgląd w to jak działają te mechanizmy w jego codziennym funkcjonowaniu. Na tej podstawie opracowany zostaje plan terapeutyczny.

W terapii samookaleczeń u nastolatków kluczowe jest również wsparcie dla rodziców. Samookaleczenia są często wynikiem głębokiego bólu emocjonalnego, z którym nastolatek nie potrafi sobie poradzić. Rodzice, którzy lepiej rozumieją, dlaczego ich dziecko sięga po takie zachowania, mogą skuteczniej wspierać je w procesie zdrowienia. Edukacja rodziców na temat przyczyn i mechanizmów samookaleczeń pomaga im zrozumieć, że te zachowania nie są kaprysem czy chęcią zwrócenia na siebie uwagi, a sygnałem świadczącym o cierpieniu dziecka.

samookaleczenia

Obszary pomocy

Prowadzona przeze mnie terapia obejmuje pomoc w następujących trudnościach

Zaburzenia lękowe

Lęk, niepokój, ataki paniki, lęk społeczny, zespół lęku uogólnionego

Czytaj więcej

Nerwica natręctw

Natrętne myśli, natręctwa, rytuały, obsesje, kompulsje, kontrola

Czytaj więcej

Samookaleczenia

Samouszkodzenia, autodestrukcja, ból, napięcie, rany na ciele

Czytaj więcej

Zaburzenia nastroju

Depresja, wahania nastroju, drażliwość, smutek, wycofanie, brak energii

Czytaj więcej

Myśli samobójcze

Myśli rezygnacyjne, izolacja, kryzys suicydalny, depresja

Czytaj więcej

Zachowania problemowe

Agresja, konflikty, bunt, używki, zachowania ryzykowne

Czytaj więcej

Nadpobudliwość psychoruchowa

ADHD, zaburzenia uwagi, nadruchliwość, impulsywność

Czytaj więcej

Wyzwania okresu dojrzewania

Kryzysy, presja społeczna, stres, szkoła, wyzwania, potrzeby

Czytaj więcej